poniedziałek, 20 kwietnia 2020

5A - 21 kwietnia (wtorek) - Liczby ujemne (kartkówka na ocenę - procenty)

Pierwsze liczby, które poznajemy to liczby naturalne: 1,2,3,4,5.... itd. w nieskończoność. Można też przyjąć, że 0 jest liczbą naturalną.
Liczby całkowite to liczby naturalne i liczby do nich przeciwne, czyli takie, które leżą po przeciwnej stronie i w takiej samej odległości od zera na osi liczbowej (definicja matematyczna)
Np. liczba przeciwna do 5, to liczba -5, liczb przeciwna do -12 to liczba 12.
Można powiedzieć, że liczba przeciwna to ta sama liczba, tylko ma inny znak +/- (to nie jest definicja, ale tak to wygląda w praktyce). Te zagadnienia wyjaśni Ci poniższy film:



Na lekcji dowiesz się, które liczby to liczby dodatnie, a które to liczby ujemne. Czy jest liczba, która nie jest ani dodatnia ani ujemne? Które liczby są liczbami całkowitymi, a które nie?

Zapoznaj się z filmem:


Która liczba ujemna jest większa?
Uwaga, tu łatwo o pomyłkę. Która liczba jest większa -7, czy -8? Większa jest -7. Dla liczb dodatnich z liczb 7 i 8 większa jest 8. Możesz patrzeć na liczby ujemne jak na temperaturę -8 to zimniej niż -7 stopni. czyli niższa temperatura. -7 to cieplej, czyli wyższa temperatura.


Rozwiąż ćwiczenia 1-5:


 Rozwiąż na ocenę (termin do 27 kwietnia) ćwiczenia na wsipnet.pl:

XII.1. Uczeń interpretuje 100% danej wielkości jako całość, 50% – jako połowę, 25% – jako jedną czwartą, 10% – jako jedną dziesiątą, 1% – jako jedną setną część danej wielkości liczbowej  -  Zestaw 1

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz